Exkurze do dobrovického cukrovaru

12.12.2016 17:09

 

  V pátek 9. prosince jsme společně s 8. třídou jeli do cukrovaru a lihovaru v Dobrovici. Tento cukrovar je největším v Čechách a byl založen rodem Thurn-Taxis roku 1831 v prostorách místního zámku (odtud také zkratka TTD - ano, to je taková ta s korunkou :) - , kterou často vídáme na cukru - Thurn-Taxis Dobrovice). Nyní je majitelem cukrovaru francouzská společnost Tereos.

  Po příchodu do cukrovaru jsme byli rozděleni na dvě skupiny - 8. a 9. třídu. První skupina se vybavena sluchátky vydala na prohlídku hned, druhá asi 15 minut za nimi. Při prohlídce jsme měli možnost vidět, jak vypadá celý proces výroby cukru - od dovezení cukrové řepy do cukrovaru, přes její kontrolu, zpracování, až po sušení hotového bílého cukru. Dnes už na rozdíl od minulosti většinu práce vykonávají stroje, které jsme měli možnost vidět jak zvenku, tak i ve vnitřních prostorách, kde nás pronásledoval místy hodně nepříjemný zápach cukrové řepy.

  Velice zajímavá byla také ochutnávka. Zjistili jsme například, jaký je rozdíl mezi cukrem typu A (to je ten bílý, který běžně používáme), B a C a ochutnali jsme i další ,,sladkosti", které při výrobě cukru vznikají. Nejvíc nám však chutnaly ,,řízky" - nastrouhaná cukrová řepa.

  Po prohlídce jsme se mohli nasvačit a koupit si suvenýry - například cukr... Poté nás čekal asi půlhodinový film o výrobě cukru, který byl pro nás krásným shrnutím všeho, co jsme předtím viděli na vlastní oči, a navíc jsme viděli, jak se cukr v Mělníce, kam ho z Dobrovice dovážejí v jeho sypké podobě, balí a připravuje k prodeji.

  Exkurze byla, myslím, velice zajímavá a naučná, dozvěděli jsme se díky ní mnoho nových věcí. Například teď víme, že hnědý cukr je vlastně jen bílý cukr obarvený sirobem, který se získává odšťavněním cukrové řepy, takže vlastně není o nic zdravější než cukr bílý. Nebo že z Dobrovice se cukr dováží do firem, jako je Coca Cola a Pepsi... :) Děkujeme za krásný den.

                                                                                                                                         Denisa Hájková (9. tř.)

Prohlédněte si fotky. 

—————

Zpět