Hrádek u Nechanic

08.12.2016 17:53

 

  Dne 5. 12. 2016 se 5. A i 5. B vydaly na vánočně upravené zámecké interiéry do Hrádku u Nechanic. Při prohlídce zámku se žáci seznámili nejen s mnoha zajímavostmi spojené s vánočními zvyky, tradicemi a dobovou vánoční výzdobou (v každém zámecké komnatě jsme zhlédli stromeček a vánoční stůl, které byly ozdobeny přírodními materiály – šišky, sláma, jablíčka, ořechy, sušené plody apod.), ale také s historií nejmladší novogotické stavby, která je ojedinělou a výjimečnou památkou střední Evropy. Zámek Hrádek u Nechanic patří rodu Harrachů.

  Prohlídku jsme začínali v Rytířském sále plném dobových zbraní, na který navazuje největší a nejkrásnější místnost – Zlatý sál, kde na stěnách byly nádherné zlacené kožené tapety pocházející ze 17. století. Velkou zajímavostí byla knihovna, která obsahuje 5 500 knih v češtině a slovenštině a obrazy, na kterých jsou namalovány anatomické anomálie.

  Před odjezdem si žáci nakoupili suvenýry, snědli svačinu a prohlédli si zámeckou zahradu. I když byla veliká zima, výlet se nám vydařil a všichni jsme odjížděli s krásnými dojmy a vánočně naladěni. 

 

                

                

                          

            

             

                      

 

—————

Zpět