Já jsem já, ty jsi ty aneb Etický den na Trojce

11.04.2017 17:39

 

  Letos už potřetí proběhl na naší Trojce tzv. Etický den. Pro tento školní rok jsme zvolili téma přátelství, pozitivního hodnocení druhých a spolupráce. Všechny třídní obdržely nabídku možných aktivit, které se týkaly tématu. Každá třídní si zvolila aktivitu, která ji nejvíce zaujala, nebo která se hodila pro situaci v dané třídě. Poté již bylo na každé třídní, jak dané aktivity pojme, jakým způsobem bude s dětmi pracovat. Podstatné bylo využít metod prožitkové pedagogiky, aktivizující metody.

  Po práci v jednotlivých třídách se nejprve v tělocvičně sešly třídy 2. stupně, společně i třídami pátými, a o hodinu později se na stejném místě sešly i třídy ze stupně prvního. Každý třída měla připravený krátký výstup, ve kterém měla shrnout, co jim daná aktivita dala, přinesla, čím je obohatila, zda měla vliv na atmosféru jejich třídy, zda se třeba o sobě navzájem dozvěděli něco nového. Každá třída pojala prezentaci svým osobitým způsobem a všechny třídy ostatní spolužáky školy velmi zaujaly.

            Zpětná vazba některých třídních:

           

Každý rok se na etický den těším. Letos jsem nám vybrala téma PŘÁTELSTVÍ a ODPOUŠTĚNÍ. Trochu jsem se sice bála,protože při tématu odpouštění byla otištěna fotografie popálené nahé 9 leté holčičky. Nebyla jsem si jistá, jak budou děti reagovat. Trochu jsem se bála, že se budou smát. Velmi mile mě však překvapily. Braly to to téma vážně a osud té malé holčičky je hodně zasáhl a zajímaly se, co s ní je nyní.

Veškeré aktivity jsme zvládli dobře. Děti si neskákaly do řeči, respektovaly názor druhého. Nejvíce se jim líbily scénky, kdy domýšlely konce různých příběhů o přátelství. Nejkrásnější však byly závěrečné prezentace všech tříd. Celý den musím hodnotit velice kladně.

 

                                                                                                               Jurycová 4.B

 

            Za mě i děvčata a kluky z 5.B velká spokojenost a díky. Dvě hodiny jsme si báječně užili. Já nejvíce vítám možnost si s dětmi “normálně” popovídat, vidět je v nových situacích, při přemýšlení, slyšet jejich názory, a tím je lépe “lidsky” poznat. Děti velmi kladně hodnotily práci ve skupinách, které se různě měnily, a že mohly komunikovat se spolužáky, ke kterým nemají až tak blízko, že se lépe poznávaly. Závěrečná reflexe v tělocvičně super.

 

                                                                                                              H.Holasová 5.B

 

            Třída 7.A pracovala s chutí a se zájmem na témtu “Jsem, jaký jsem”. Práci ve třídě jsme si opravdu užili, bylo o čem povídat. Prezentace v tělocvičně bylo něco úplně nového, ale i to třída hodnotila velmi pozitivně. Moc se těšíme na další den s etickou výchovou.

 

                                                                                                             L.Paličková 7.A

 

            Zpětná vazba 9.třídy

Etický den

,,Líbilo se mi téma, naše spolupráce i to, jak to holky podaly.",,I když jsem měl před prezentací v tělocvičně trému a nevěděl jsem, jak to ostatní vezmou, nakonec jsem si to moc užil." ,,Na to, že holky nemají s učením zkušenosti, to bylo super". ,,Líbilo se mi, že jsme se na všem shodli." ,,Přestože se do debat nezapojovali všichni, bylo to super." ,,Užili jsme si to." ,,Etický den se mi velmi líbil, byla to zábava." ,,Naše vzájemná komunikace byla skvělá."  ,,Zjistila jsem, že učitelky to vždy nemají tak lehké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Byla to velká zkušenost“. ,,Užili jsme si to!"

Tak takhle etický den hodnotí deváťáci. U nás v devítce totiž proběhl trochu neobvykle - nevyučovala paní učitelka, ale dvě naše žákyně. Vyzkoušely si tak roli učitelek etické výchovy, ale zároveň se i zapojovaly do všech aktivit, které pro své spolužáky připravily.

Myslím, že jsme všichni skvěle spolupracovali, a na závěrečné prezentaci v tělocvičně jsme ukázali, že dva roky etické výchovy s paní učitelkou Paulusovou nám opravdu daly hodně zkušeností, schopnost se dohodnout, naslouchat si a spolupracovat.

 

  Stejně jako v loňském roce se nám povedlo na tento projektový den získat dotaci Královéhradeckého kraje.

 

                                                                                                          G.Paulusová

Prohlédněte si fotky. 

—————

Zpět