Legiovlak

26.03.2017 08:46

 

  V pátek 24.3. se šestá, osmá a devátá třída vydaly na jičínské vlakové nádraží, kde byl přistaven takzvaný ,,Legiovlak". Jedna kolej, jedenáct vagonů a dvě plošiny. Tak takhle nějak to tam vypadalo.

  Hned po příchodu nás před Legiovlakem uvítal sympatický průvodce oblečený v legionářské uniformě. Naše prohlídka začala ve filmovém vagonu, kde nám průvodce povyprávěl o roli legionářů v 1. světové válce, a my si tak zopakovali už probranou látku dějepisu. Poté už jsme se vydali na průzkum dalších vagonů, mezi které patřily například kovářský, poštovní, krejčovský nebo ,,těpluška". Dokážete odhadnout, kolik se do takové těplušky vešlo vojáků? Prý jich tam mohlo být až 40, ale běžně v něm cestovalo buď osm mužů a osm koní, nebo šestnáct mužů.

  Zajímavé, i když někdy i trochu děsivé informace, jsme se dozvěděli ve zdravotním vagonu. Zdatní lékaři tehdy ve vlaku nebyli k dispozici, a tak se nezřídka stávalo, že neprofesionálně operovaní legionáři vykrváceli a zemřeli.

  Mě zaujal zase vagon velitelský, kde bylo dobře vidět, jak obrovské rozdíly panovaly mezi obyčejnými legionáři a vysokými veliteli a důstojníky. Jejich vagon byl totiž vybaven, alespoň na dobu 1. světové války, velmi luxusním nábytkem - velkými stoly, honosnými skříněmi a pohodlnými pohovkami nebo postelemi. Do takového vagonu se vojáci běžně neměli šanci dostat, pokud tedy zrovna velitelé nepotřebovali třeba zamést.

  Návštěva Legiovlaku byla pro nás velmi zajímavá. Pokud i vy byste si chtěli Legiovlak prohlédnout, bude tu ještě do neděle 26.3. a poté se přesune do Nové Paky.

                                                                                                                Denisa

Prohlédněte si fotky. 

—————

Zpět