OVOV aneb Atletika na různé způsoby

21.05.2014 19:35

 

  Už jste si někdy zkusili zaskákat si přeš švihadlo a při tom si počítat přeskoky? 30 vteřin pozadu, 30 popředu snožmo, 30 vajíčko a 30 střídavě? Ne? Tak to jste přišli o velmi účinný způsob, jak se rychle zničit. Ono to totiž není žádná legrace - s přibývajícími vteřinami a ubývajícími silami už motorika zaostává a člověk dělá více a více chyb. A co teprve, když je to závod a po hře přijdou i nervy? To jsme si mohli vyzkoušet na okresním kole Odznaku Zdatnosti Olympijských Vítězů, který dali dohromady Robert Změlík a Roman Šebrle. Nervy a gumové švihadlo v něm hrály velikou roli, a tak si tam nikdo "osobák" neudělal. Ačkoli některé dívky dokázaly na TV naskákat až 250 přeskoků, v závodě se podařila 228 Báře Benešové a dvoustovku překonaly už jen Kačka Klozová a Andrea Kličková. Až na Radka Šoltyse (se svou 180) se kluci asi více motali a zakopávali. Zdálo se, že jim začínají růst dříve nohy než ruce, protože to vajíčko, to byl často nadmužský výkon!!! :-)
     Řádně zničeni první disciplínou jsme, jako celé družstvo, pokračovali na trojskok. Panu rozhodčímu jsme naštěstí na jméno nepřišli, a tak všechna sprostá slova zůstala ve škole, ale asi má štěstí, že není jičínský. Jeho odhad dopadu skokana a přísná pravidla, že při trojskoku se závodník nemá zastavit, a podle něho se zastavil, i když bych tu milisekundu nezměřila žádnými stopkami, z něj udělal fenomén, se kterým snad nakonec stejným způsobem bojovaly i ostatní školy. Perlička z trojskoku - věřili byste, že i pro osmáka může být velmi obtížné skákat snožmo?
     Na šedesáti metrech si pár závodníků konečně udělalo několik "osobáků". Tereza zaběhla krásných 8:78, což by byl druhý nejlepší výkon ze všech závodníků naší školy. Pouze jediný kluk ji předběhl. Byl to Štěpán Boček, rychlý i bez bruslí, který zaběhl 8:42.
     Ve chvále dívek musím pokračovat. Disciplína nazvaná "kliky na 2 minuty" zase ukázala bojovnost, trénovanost a vůbec schopnost se zakousnout. Na dno si sáhli snad všichni. Ti trénovaní, i ti méně. Dvě minuty dokáží být pěkně dlouhé. Největší oporou nám byly dívky z aerobiku. Kliky, které byly dříve více pánskou záležitostí, v dnešním světě ovládají lépe ženy. Štěpánka Klacková, Barča Benešová a Andrea Kličková mají slušně natrénováno a strčily všechny kluky do kapsy, a to v řádu desítek, ne jednotek kliků!!!
     Hod medicinbálem pak už byl takovou "srandičkou" na závěr. Přesto nevyšel každému. "Prcek" Andrejka Kličková se do toho uměla opřít a svým výkonem 10:70 by zase dobře obstála mezi kluky. Štěpán Boček a Robert Tichý ještě zachránili čest klučičí části naší výpravy hody přes 13 a 12 metrů.
     Řádně "vyšťavené" jednotlivými disciplínami všechny účastníky čekal ještě kilometr běhu, nebo dvě minuty driblingu. Tam už nejen výrazy ve tvářích, ale i běh prozrazoval velikou únavu účastníků. Snad jen Pavel Louda si tento běh opravdu užil. Dokončil jej na 4. místě mezi všemi chlapci, což byl velmi dobrý výkon. A to je teprve v šesté třídě!
     Byl to boj, ne vše se nám zadařilo jako v tréniku, ale bojovat se vyplatilo. Naše družstvo si odneslo krásné druhé místo a jednotlivci hodně diplomů. Družstvo postavili Kačka Klozová, Andrea Kličková, Barča Benešová, Štěpánka Klacková, Štěpán Boček, Vít Vitvar, Robert Tichý a David Luňáček. Svou věkovou kategorii bodově vyhráli Štěpka Klacková, Richard Orendáš, krásná druhá místa vybojovaly Barbora Benešová, Andrea Kličková a Adéla Kužílková. Třetí místa obsadili Radek Šoltys a Vít Vitvar. Ze závodů jsme šli po dlouhé době zase hodně zvesela - tak často zase nebodujeme :-)

                                                                                                    Renata Havrdová

Prohlédněte si fotky.

—————

Zpět