Páteční návštěva hvězdárny

23.02.2016 15:31

 

  V pátek 12. února jsme navštívili nově opravené Centrum přírodních věd - Hvězdárnu Jičín. Po příchodu jsme se shromáždili v místnosti, kde už na nás čekal pan Martin Gembec, učitel fyziky z Liberce, jenž se ve svém volném čase zabývá astronomií. Měl pro nás připravenou prezentaci, ve které nám ukázal některá souhvězdí, blíže nás seznámil s vybranými planetami Sluneční soustavy, řekl nám zajímavosti o Měsíci, ukázal krásné fotografie Ještědu, na kterých byla vidět dokonce i planeta Jupiter, a samozřejmě nechal prostor také pro naše dotazy. Na závěr nám pustil video se startem vesmírné rakety letící na Měsíc natočené na Floridě. Viděli jsme také, jak ve vesmíru hoří oheň nebo létají vzduchem kapičky vody.

  Po skončení tohoto velmi pěkného vyprávění jsme se přesunuli na střechu budovy, nebo-li na terasu, kde pro nás byl přichystaný další program. Nejdříve jsme všichni měli možnost podívat se menším přenosným dalekohledem na věžičku Veliše zblízka – bylo zajímavé, že věžička byla v dalekohledu v horizontální poloze. Poté jsme šli do kopule hvězdárny, kde se nachází velký dalekohled. Tím jsme se měli dívat na Slunce. Bohužel ale bylo zataženo, takže jsme nic neviděli. Doufám, že se sem půjdeme podívat zase někdy příště, až bude lepší počasí. Pohled na Slunce by byl určitě hezký zážitek. Na rozloučenou pro nás měl pan Martin Gembec připravený ještě pokus s PET lahví vylitou lihem, která měla po zapálení simulovat start vesmírné rakety a prý by letěla i 15-20 metrů. Jelikož ale byla venku zima, pokus se nepovedl a lahev jenom spadla z terasy na zem. Ani druhý pokus nedopadl lépe… Paní učitelka Šonská nám ovšem slíbila, že pokus někdy provedeme ve škole v rámci chemie. Už teď se moc těšíme.

  Poté už nezbývalo nic, než se s panem Gembecem rozloučit a vyrazit zpět do školy. Tam už jsme strávili jen poslední dvě hodiny a pak pro nás začaly už tak dlouho očekávané jarní prázdniny!

  Děkujeme tedy paní učitelce Bilanské, Šonské a panu učiteli Kroftovi, že s námi do hvězdárny šli a dále panu Gembecovi za skvěle připravený program a doufáme, že se do hvězdárny zase někdy přijdeme podívat.

                                                                       Za celou 7. a 8. třídu Denisa Hájková (8.tř.) 

Prohlédněte si  fotky.  

—————

Zpět