Škola před sto lety

08.11.2018 09:15

Žáci třetích tříd navštívili u příležitosti oslav 100 let naší republiky Regionální muzeum a galerii v Jičíně. Prohlédli si třídu, kde nebyla ani interaktivní tabule, ani jiné vymoženosti, které dnešní škola nabízí. S údivem vyslechli, jaká tenkrát ve škole platila pravidla, a úsměvy se rychle vytratily, když se dozvěděli i o tělesných trestech, které se běžně pro zlobivé děti využívaly. Sedli si do „oslovské“ lavice v rohu třídy a zkusili, jaké je to klečet za trest na hrachu.  Téměř nevěřili, že učitel mohl zlobivé děti ztrestat i rákoskou. Z tváří malých uličníků šla vyčíst velká úleva, že v dnešní době již něco takového není možné.

Děti se i dozvěděly, v jak skromných podmínkách se tehdy vyučovalo. Ve třídách byla leckdy zima, děti nezřídka trpěly hladem a o pěkném moderním oblečení si mohly nechat zdát. Žáci si mohli vyzkoušet jaký je rozdíl mezi psaním současnými psacími potřebami a tehdejším perem, které se muselo neustále namáčet do kalamáře, jenž byl součástí školní lavice.

Lze říci, že děti tato výstava velmi zaujala, a to hlavně proto, že si mohly vše osobně vyzkoušet. Snad v nich expozice zanechala i ten pocit, že v dnešní době je pro ně učení jednodušší a je nutno si tohoto také vážit.

 

Fotky 

 

—————

Zpět