Terezín

02.05.2017 19:16

 

  V úterý 25.4. jsme se opět společně s "osmičkou" vydali na další výlet. Tentokrát to byla tedy spíše historická exkurze, čekala nás totiž návštěva Terezína - bývalého vězení založeného Habsburky, které se stalo během 2. světové války židovským ghettem.

Po dvou hodinách strávených v autobuse jsme konečně dorazili na místo. Nejdříve jsme se vydali na prohlídku Malé pevnosti, která byla ve své době jednou z nejmodernějších v Evropě a sloužila jako vězení. Od roku 1914 v ní byl vězněn dokonce Gavrilo Princip, vrah Ferdinanda d'Este. I do jeho cely jsme se mohli jít podívat.

  Paní průvodkyně nám ukázala také několik místností, kde vězni za 2. sv. války pobývali. Bylo až neuvěřitelné a zároveň děsivé, v jak drsných podmínkách museli přežívat. Málo místa pro velké množství lidí, velmi špatná hygiena, nemoci... Není divu, že tohle přežil jen málokdo.

Po prohlídce Malé pevnosti jsme se přesunuli do Muzea ghetta, kde jsme také zhlédli část propagandistického film, který natočili Němci, aby ukázali světu, že se lidé v Terezíně mají dobře, což samozřejmě nebyla pravda.

  Dalším bodem našeho programu byla návštěva bývalých kasáren, které momentálně fungují jako muzeum umění z doby 2. světové války. Viděli jsme zde ukázky obrázků malovaných v Terezíně, hudby i divadla.

  Poté už jsme se vydali ke krematoriu, které bylo vystavěné roku 1942. Němci zde ,,zaměstnávali" židovské obyvatele z terezínského ghetta. Nakonec někteří z nás šli ještě do kolumbária, kde byly vystavené např. staré pohřební vozy, dřevěné rakve nebo papírové urny a pak také různé pamětní desky. Mezi nimi se nacházela i jedna vzpomínající na českého rodáka Emila Poláka, který v Terezíně pracoval. Tím celá naše exkurze končila a my jsme unaveni usedli do přistaveného autobusu, který nás měl za odměnu dovézt ještě do mladoboleslavského Mc Donald's. Na to se někteří z nás velmi těšili, ale bohužel bylo zavřeno, takže jsme si museli vystačit s našimi domácími svačinkami...

  I tak jsme si ale celý den opravdu užili a načerpali jsme spoustu nových informací. Návštěva Terezína byla emotivní, naučná i zajímavá a my jsme vděční, že jsme něco takového zažili!

                                                                                  Za žáky 8. a 9. třídy Denisa

Prohlédněte si fotky.

 

—————

Zpět