Život v Jičíně za druhé světové války

17.05.2015 08:58

 

  Jičín za druhé světové války představila žákům 9. třídy výstava v Regionálním muzeu. Jejím základem jsou  dobové fotografie s vysokou vypovídající hodnotou, které zachycují atmosféru, změny a události v  Jičíně za Protektorátu.

  Na snímcích je například znázorněno jičínské náměstí v době oslav Adolfa Hitlera, skupina lidí čekajících na příchod kolaborantů a zrádců z řad obyvatel Jičína,  vojenské přehlídky, působení německé posádky v Jičíně, divadelní představení , činnost  ochotnických spolků, stavební proměny města, vánoční svátky, fotbalové a hokejové zápasy, lyžařské sporty, a  dokonce i skoky z můstku a Mistrovství Protektorátu Čechy a Morava v krasobruslení na rybníku Kníže.

  Pod povrchem normálního života je ale patrný strach a neustálá nejistota. Vedle velmi těžké situace místních Židů se žáci mohli dočíst o perzekuci  obyvatel, likvidaci Sokola a odbojových skupin.

  Výstava u příležitosti 70. výročí osvobození Československa samozřejmě oživila výuku dějepisu, ale hlavně ukázala jedno z nejhorších období pro náš národ z hlediska regionálních dějin a stala se inspirací k pátrání po osudech a životě  našich předků během druhé světové války v Jičíně.

Prohlédněte si fotky. 

—————

Zpět