Zájezd do Německa a Rakouska

03.06.2024

V noci z 19. na 20. května vyrazilo 45 žáků naší školy s pedagogickým doprovodem na několikadenní poznávací výlet. Cesta přes hraniční přechod Dolní Dvořiště proběhla hladce, takže všichni se ráno probudili celí natěšení na nové zážitky u německého městečka Berchtesgaden. Čekal je výjezd (nejprve autobusem, potom výtahem ve skále) na Hitlerovo Orlí hnízdo proslulé nádherným kruhovým výhledem. Odpoledne žáci absolvovali plavbu lodí přes Královské jezero (Königssee), které se nachází uprostřed národního parku Berchstesgadenské Alpy a je obklopeno vysokými horami, ke kostelu sv. Bartoloměje.

Druhý den (již v Rakousku) patřil k fyzicky nejnáročnějším. Všichni zvládli projít horskou soutěsku Kitzlochklamm s burácející dravou řekou a odpoledne vystoupali na nejvyšší bod Krimmelských vodopádů, což jsou největší vodopády ve střední Evropě, vysoké 400 metrů.

Ve středu vyjeli autobusem po nejvyšší rakouské horské silnici Grossglockner Hochalpenstrasse přes průsmyk Hochtor (2 369 m n. v.) do srdce Vysokých Taur. Cestou je doprovázely nejenom nezapomenutelné výhledy na zasněžené vrcholky Alp, ale i obrovské sněhové bariéry u silnice. Žáci navštívili rovněž informační centrum národního parku, kde se seznámili se zdejší faunou a flórou a dalšími zajímavostmi těchto velehor.

Poslední den byl věnován Salcburku a jeho okolí. Děti vyjely kabinovou lanovkou na horu Untersberg, odkud spatřily celé město jako na dlani. Dále si prohlédly centrum města, Mozartův rodný dům, navštívily muzeum přírody Naturhaus, Vánoční muzeum a zahrady zámečku Mirabell. Čtvrteční den byl zakončen výjezdem zubačkovou lanovkou na pevnost Hohensalzburg.

Během celého zájezdu měli žáci možnost seznámit se s historií, kulturou, zvyky, zajímavými místy a přírodou Rakouska a Německa. Ochutnali rakouskou kuchyni, vyzkoušeli si nakupování, objednávání jídla, a dokonce sehráli s místními chlapci na hřišti v Zell am See fotbalový zápas. Tady, na břehu krásného jezera, pod sněhobílými štíty alpských velikánů byli tři noci ubytovaní. Zájezd se vydařil, obohatil děti o nezapomenutelné zážitky a zpestřil školní výuku.

                                                                          S+G+H